HaberlerÖne ÇıkanPCPlaystationTeknoloji

NFS Heat – Dosya Konusu

0

Need for Speed, uzunca bir süredir çok zorluk çeken bir oyun serisi. Seri için “Kutsal Üçlü” olarak sayabileceğimiz Underground 2, Most Wanted ve Carbon gibi inanılmaz oyunlardan sonra hem oynanış hem de kalite anlamında kimliğini kaybetmeye başladı. Elbette bunun birçok sebebi vardı. En büyük sebeplerinden biriyse serinin durmadan yapımcı değiştirmesiydi. Black Box kapatıldıktan sonra seriyi Burnout serisinden tanıyabileceğiniz Criterion almıştı. İki tane Burnout‘a aşırı benzer (ki bu kötü bir şey değildi, oyunlar sadece seriyi andırmıyordu) oyun çıkardıktan sonra seri Ghost Games‘in eline geçti. Ve NFS Heat ile güzel bir iş yapmaya çalışıyorlar.

Ghost Games, her ne kadar Black Box, Criterion ve Playground Games gibi stüdyolarda çalışmış yetenekli insanları barındırsa da, yeni kurulmuş bir stüdyo. Rivals, NFS 2015 ve Payback, her ne kadar oynanış bakımından sıkıntıları olan oyunlar olsalar da, eski NFS oyunlarının tonunu yakalamayı başarmışlardı. Peki, ben NFS‘nin geçmişini niye anlattım? Bunların Heat ile ne alakası var?

Çünkü NFS Heat, uzun süreden sonra hem oynanışı, hem de görselliği ile bir Need For Speed oyununu anımsatıyor. Peki, konu ile elimizde ne bilgiler var? Neler biliyoruz? Hepsini sıra ile sayalım.

NFS Heat

Genel Bilgiler;

 1. Oyun, bu sene Kasım 8’de çıkacak.
 2. Oyun içerisinde eski Speedcards sistemi, lootbox veya microtransactions gibi “sürpriz mekanikler” olmayacak. Sadece toplanabilir eşyaların yerini gösteren Time-Saver paketleri ve ek DLC olarak araba paketleri olacak. ( kaynak )
 3. Deluxe Edition’u ön sipariş yaptığınızda bunları alacaksınız.

Açık Dünya:

 1. Oyun, kurgusal bir şehir olan Palm City içerisinde geçecek. Ghost Games, IGN‘nin Gamescom röportajında, bu şehrin Miami ve Florida gibi şehirlerden esinlenerek yapıldığını söyledi.
 2. Gece ve gündüz arasında istediğiniz zaman geçiş yapabileceksiniz, ancak dinamik bir sistem değil. Sizin değiştirmeniz gerekiyor.
 3. Payback ile gelen Offroad, Heat ile geri dönüyor.
 4. Kanyon ve tepe yolları geri dönüyor.

Oynanış:

 1. Sürüş mekanikleri yenilendi. Her aracın stok modelinde, kendine özgü bir yol tutuşu modeli var. Bunlar, tablo üzerinde Race-Drfit ve Road & Offroad olarak ayrılıyor. Tabloda aracın bulunduğu yer, aracın karakteristiklerini belirleyecektir. Ekleyeceğiniz parçalar ile aracınızı istediğiniz şekilde ayarlayıp kullanabilirsiniz.
 2. Burnout serisinden daha iyi hatırlayacağınız “Brake to Drift” dediğimiz sistem, bu oyunda yok. Artık Drift/Powerslide’larınızı el freni veya Clutch-kick kullanarak yapacaksınız.
 3. NFS 2015’deki gibi Uzak, Yakın, Aksiyon, Tampon ve Kaput kameraları var. Kokpit kamerası hala yok.
 4. Gündüz, Speedhunters Showdown serisi ile para kazanın, gece ise illegal sokak yarışları ve zorlu polis takipleri ile itibar elde edin.
 5. Oyunda bir hasar barı bulunmakta. Hasarınızı benzin istasyonlarından geçerek tamir ettirebilirsiniz, ancak çok fazla hasar alırsanız, bu bütün takibin sonu demek. Gece içinde uğraştığınız her şeyi kaybetmek ile beraber, paranızın bir miktarını da kaybedeceksiniz.
 6. Payback‘de yaşananlardan sonra, nitro sistemi de değişime uğradı. Artık nitro, ProStreet’deki gibi tek kullanımlık, veya diğer ismi ile Powershot gibi çalışıyor. Ama merak etmeyin, nitro hala kendiliğinden doluyor.
 7. Hikaye, Most Wanted ve Carbon’daki gibi daha karanlık bir temada olacak. Senaryo kısmında yazar olarak Killzone: Shadow Fall ve Batman Arkham Knight’dan tanıyabileceğiniz Philip Huxley var.
 8. Online kısmı 2-16 kişi ile sınırlı olacak.

Polis Takipleri:

 1. Gündüzleri polisler daha kolay olacak. En fazla yapacakları sizi yolun dışına itmek veya kapana kıstırmak olacaktır. Gece ise Most Wanted-varimsi takiplere hazır olun. Corvette ve Charger kullanan polisler. Rhino’lar, helikopterler, spike strip’ler ile sizleri sonuna kadar zorlayacaklar.
 2. Heat seviyeleri yine bu oyunda bulunmakta. Seviyeniz ne kadar yüksek ise, polisler o kadar agresif olacak, ancak kazanacağınız itibar da bir o kadar artacak.

Kişiselleştirme:

 1. Gece kazandığınız itibar puanınız ile yeni parçalar açacaksınız, gündüz kazandığınız para ile de parçaları satın alacaksınız.
 2. NEONLAR GERİ DÖNDÜ! Ve birden fazla renkli olarak kullanabileceksiniz!
 3. Havalı süspansiyonlar geri döndü!
 4. Kendi karakterinizi istediğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz.
 5. BBS GERİ DÖNDÜ!
 6. Kişiselleştirme, 2015’e benziyor olsa da, daha fazla seçeneğiniz olacak.
 7. Eğer şimdiden dizayn yapmaya başlamak istiyorsanız, NFS Heat için bir Companion app çıktı. NFS Heat Studio, Android ve iOS için şu anda indirilebilir.
 8. Daha önce Shift 2’de gördüğümüz motor swapları bu oyunda geri döndü!
 9. Artık egzozunuzdan çıkan sesi bile kişselleştirebileceksiniz. İsterseniz daha sakin bir ton seçin, isterseniz de bütün sokağa motorunuzun sesini duyurun.
 10. Karbonfiber dokudan, Damascus çeliğine kadar, yeni boya dizaynları var.

Araçlar:

 1. Bütün araç listesine buradan ulaşabilirsiniz. Ana oyunda toplam 127 araç olacak.
 2. Ferrari geri döndü!
 3. Toyota maalesef hala yok. Twitter üzerinden sorulduğunda Toyota, araçlarının “illegal yarışlarda” kullanılmasını istemediğini, yeni Supra’yı GT Sport’da bulabileceğimizi söyledi. Hızlı ve Öfkeli ve Initial D’nin poster çocuğu olan Toyota için ne kadar ironik bir cevap, değil mi?
 4. Liste içinde “Efsane” dediğimiz araçları görebilirsiniz. Hot Pursuit’in Lamborghini Diablo SV’si, Underground’dan Eddie’nin Nissan R-34 Skyline GT-R’ı, Underground 2’den Rachel’ın Nissan 350Z’si ve son olarak, hepimizin göz bebeği, Most Wanted’dan BMW M3 E46 GTR.

NFS Heat’in çıkışına 2.5 ay kalmışken, bu kadar fazla bilgi görmemiz gerçekten mutluluk verici. Umarım ki, bu NFS serisin için temiz bir sayfa olabilir. Bu 2 aylık bekleme içerisinde, neden listemizdeki yarış oyunlarından birine şans vermiyorsunuz?

Düşüncelerinizi bizimle Twitter‘dan paylaşmayı unutmayın, oraya da bekleriz!

Mortal Kombat 11 Full DLC Kadrosu Yayınlandı

ÖNCEKİ YAZI

Richard Madden ve Kit Harington MCU’da!

SONRAKİ YAZI

Bunları da Beğenebilirsin

Yorumlar

YORUM YAZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BU KATEGORIDE DAHA FAZLA: Haberler