HaberlerÖne Çıkan

Netflix ve YouTube Görüntü Kalitesini Düşürdü

0

Koronavirüs nedeniyle Dünya çapında tedbirler alınıyor. Bu tedbirler çerçevesinde insanlar evlerine kapandı ve kendilerini izole etmeye çalışıyorlar. Şirketler evden çalışma düzenine geçti ve okullar kapandı. Bu da evde geçirilen sürede insanların Netflix ve YouTube gibi video platformlarında daha çok vakit geçirmesine sebep oldu. Hal böyle olunca da internet üzerinden yapılan veri akışı normalin çok çok daha üstüne çıktı. Sunucular da sık sık çökme gibi bazı problemler yaşadı.

Netflix

Avrupa Birliği, artan internet trafiği ile başa çıkabilmek için bazı önlemler aldı. Bu bağlamda da Avrupa Birliği Netflix‘ten veri akışını kısıtlamasını istedi. Netflix, resim piksellerinin işlenmesini için birim zamandaki hız olan bit hızını düşürdü. Yapılan hesaplara göre Avrupa internet ağı için bu sayede yüzde 25’lik bir rahatlama yaşanacak.

YouTube da AB’nin Kararına Uydu

Netflix’ten sonra YouTube da aynı şekilde görün kalitesini düşürerek internetteki trafik yükünü azaltmaya yönelik harekete geçti. Önümüzdeki 30 gün boyunca böyle kalacak. Netflix tek başına dünya genelinde veri indirme trafiğinin yüzde 15’ine sahip. Bu da bazı haberlere göre aynısının Amerika’da da olabileceği söyleniyor. Netflix, gerekli olduğu takdirde Amerika’da da benzer bir uygulamaya geçebilir.

Daha fazla habere anında ulaşmak, ekibimiz ile iletişime geçmek ve biraz eğlenmek için; Twitter.

Malüm evdeyken ve Netflix’ten de bahsetmişken sizin için izleyebileceğiniz 5 tane Netflix belgeseli hazırladık. Buradan ulaşabilirsiniz.

İbrahim Salman

GDC, Telafi Olarak Ağustos’ta Yapılacak!

ÖNCEKİ YAZI

Hollow Knight – Hikayesi Bölüm 5: Godmaster

SONRAKİ YAZI

Bunları da Beğenebilirsin

Yorumlar

YORUM YAZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BU KATEGORIDE DAHA FAZLA: Haberler