Oyun İncelemeleriPCPlaystation

Hollow Knight – Hikayesi Bölüm 5: Godmaster

0
Godmaster

Hollow Knight’ın daha önce ana hikayesini ve Grimm Troupe DLC’ni incelemiştil. Şimdi sıra son DLC olan Godmaster eklentisinde. Bizlere yeni bitişlerden tutunda yeni hikayelere kadar her türlü metaryeli sundu. Bu Godmaster eklentisinin ana kalbinde Godseeker adında yeni bir tür yatıyor. Bu arkadaşlar Fırtınalar Diyarı denen bir yerden, ki o yere kısa süre de olsa gidebiliyoruz, geldiler. Amaçları ne derseniz, o biraz karışık. Şöyle anlatmak gerekirse; Yıldırım ve Yağmur tanrıları Godseeker’ları terk etmiş durumda. Bunlarda kendilerine, tapacak yeni Tanrılar arayışındalar. Godtuner yardımı ile güçlü tanrıların veya olabilecek olanların yerlerini arıyorlar. Pale King’in kalan mevcudiyeti ve başka bir yığın güçlü varlık onları Hollownest’e çekiyor.

Kendini Tapmaya Adayan Topluluk

Godmaster eklentisinin isminden de anlaşılacağı üzere bu paketteki bütün hikaye tanrılar. Bu noktada öncelikle Godseeker’ların düşünme tarzlarından bahsetmem gerek. Sıklıkla karşılaştığımız gibi bu böceklerde ortak zihin bulunuyor. Ancak bu yapı diğerlerinden farklı olarak bir deniz şeklinde anlatılıyor. Bu kendilerini tanrılara bağlamanın sonucu olması çok mümkün. Tanrılara bağlamak da şöyle açıklanabilir, bu türün yegane amacı bir tanrıya tapmak. Onu bulduklarında ona bağlanıyorlar ve böylelikle onların yüceliğinden ve ölümsüzlüğünden yararlanabiliyorlar. Önceki tanrılarına ne olduğuna gelince, ölmüş olma ihtimalleri çok fazla. Ana hikayede gördük ki en güçlü varlıklar bile bir şekilde ölüyor o yüzden ölümsüzlüğü farklı yaşam sürelerinden gelen bir farklılık yüzünden yorumlamış olabilirler.

İlk tanışmalardan sonra tekrardan Junk Pit’de ki Goodseeker’ın yanına giderseniz oyun kodlarında tabut olarak tanımlanan bir şeye zincirlendiğini görürsünüz. Bunu kimin yaptığı belirsiz, ki bu da cevaplanmayan sorular klasörüne gönderilen sorulardan biri demek. Godturner’ı aldıktan sonra olacak olanlar zaten belli. Godseeker, Knight’a tanrıları dinlediklerini ama bazılarının uzakta olduğunu ve uyandırılmaları gerektiği söylüyor. Bu işte bizlere kalıyor. Biz bosslarla savaşıyoruz ve bunlar Godtuner yardımı ile Godskeerların zihni sayesinde harmonize oluyorlar. Bunların hepsini Pantheons ve Hall Of Gods da görebiliyoruz.

Hall Of Gods ve Pantheonlar

Tüm bunlardan sonra olaylar Knight’ın ilk defa Godhome’a ayak basmasıyla başlıyor. Godseeker’lar ilk önce onu küçümsüyor, boyundan daha büyük işlere kalkıştığını net bir şekilde belli ediyorlar. Bu noktada Hall of Gods’da daha önce savaştığımız bosslar ile farklı zorluklarla savaşma imkanı buluyoruz. Bazı tanrıların neden orada bulunduğu açıkça tartışmalı olsa bile Godseeker’lar onları tanrı olarak kabul ediyorlar. Ancak asıl olay Pantheons’da başlıyor. Daha önce savaştıklarımız dahil olmak üzere ek daha fazla boss ile karşılaşıyoruz. Buna örnek olarak Pure Vessel’ı verebiliriz, kendisini Hollow Knight’ın enfeksiyondan önceki hali diye tanımlayabiliriz. Savaştığımız bosslarla ilgili yeni bir şey çok yok ama her birinin altında Godseeker’larca yazılmış bir tür dualar var. Bu dualarda geçen en göze çapan şey aslında aradıkları yegane tanrı, God of Gods. Bunun Radiance olduğunu tahmin edebiliriz ama bunu değiştirebilecek yeni bir son var.

Godmaster

Tüm bu Pantheons süreci boyunca Godseeker, Knight ile ufak sohbetlere giriyor. İlk 3 Pantheon boyunca bizi ciddiye almazken sonra işler değişiyor. Pure Vessel ile olan bu dövüşten önce eski gücünün kalıntısının onlarla uyumlandığını ve Knight ile olan ilişkisi hakkında konuşuyor. Tam bu andan sonra konuşmayı kesip resmen çıldırıyor. İşte bu anda konuşmalarından anlıyoruz ki sonunda Knight’ı ciddiye almaya başlıyorlar. Tabi bu durumda onu hala daha küçük görüyorlar ve korkuyorlar. Korkmalarının nedeni ise Hollow Knight’ın Pure Vessel zamanki haline gelmesi gibi bu uyumlaşma iki taraflı çalıyor. Yani tanrıyı, en güçlü olduğu hale geri getiriyor.

Ebedi Düşmanlar

Bu bossu yenebildiğiniz zaman araya ufak bir sahne giriyor. Bu da işleri tam anlamıyla değiştiriyor. Knight’ı diğer Vessel’lar ile tahminen Abbys’de görüyoruz. Yukarıdan Radiance’ın kükremesi geliyor ve tam arkasından (ses dosyasında ki isme göre) Shade Lord’un kükremesiyle görüntü tamamen siyaha (void) dönüyor. Bu zaten tahmin edilen Radiance ve Void ki bu durumda Shade Lord düşmanlığını net bir şekilde kanıtlıyor. Şimdi ise Pantheon’lara getirilen ‘tanrıların’ işlerin ne kadar farkında olduklarına bakalım. Kesinlikle büyük bir çoğunluk neler olduğunun hatta orada olduklarının farkında değil. Ancak Grimm gibi Yüksek Varlıklar olayın farkında. Hatta savaş başlamadan önce Godseeker’lara doğru selam veriyor. Hornet ise ne olup bittiğinin yarı yarıya farkında. Bu da herhalde yarı Yüksek Varlık olmasından kaynaklanıyor.

Savaşa Gelmeyen Diğer Tanrılar

Asıl yeni son 5. Pantheon’da açılıyor ve bu gerçekten zor. Neden diye sorarsanız, burada tüm bosslar -ki 42 taneler- ile art arda ölmeden savaşmanız gerek. Arada dinlenmemize izin veriliyor ama kesinlikle zor. Bu kısımda Godseeker bizimle ilk karşılaştığında bize bol bol övünüyor. Bundan sonra kendisini diğer tanrılar ile konuşmasına tanık oluyoruz. İlk olarak Unn’dan ve onun eski gücünün kalmadığından bahsediyor. Arkasından White Lady geliyor, kendisi bilerek tüm bu uyumlaştırma sürecinden kaçınmış ve görmezden gelmiş durumda. Ancak Dream Nail diyaloglu daha tuhaf “karşılaşması çok küçük bir ihtimal ama uyumlaşma. Acaba sen onlardan biri olabilir misin?” . Burada onlar derken tam olarak ne demek istediği belirsiz. Belki Yüksek Varlıklar arasında bile farklı bir tür olabilir ama bu konuda bir bilgimiz yok. En son olarak Pale King daha doğrusu geride kalanından bahsediliyor. Pale King’ın çok güçlü olduğunu ama tamamen silindiğini anlatıyor ve bunu baya tuhaf buluyor. Bu noktadan sonra sadece iki savaş kalıyor.

Godmaster

Pure Vessel savaşından sonra Radiance ile savaşıyoruz. Bu seferki savaş önceki gibi değil, bu Absolute Radiance. Bazı insanlar ana oyunda ki Radiance’ı kolay bulmuşlar galiba dilekleri çünkü dilekleri kabul oldu. Bu sefer kesinlikle çok, çok daha zor. Zaten tüm bu savaşlardan sonra canınız tahminen baya inmiş olacaktır. Pure Vessel da kesinlikle kolay bir boss değil, o yüzden iyi şanslar. Savaşı bitirebilirseniz bu sefer yanınıza Sibling’lerin gelmediğini fark edebilirsiniz. Knight’ın kabuğu kırılıyor ve karşımızda 8 gözlü tamamen Void olan bir yaratık çıkıyor, kendisi Shade Lord olur. Bu sefer Dream No More sonu gibi sadece baskılamıyoruz, Radiance tamamen yok ediliyor. Ayrıca bu arkadaşa God of Gods’da deniyor kısaca tüm Tanrıların üstünde ve Godsekeer’ları aradığı Tanrı buna Godmaster da denilebilir.

Lord Of Shade

Şimdi Knight’ın tam olarak bu hale nasıl geldiğine bakalım. Hall of Gods’da tüm bossları yenersek bizim de bir heykelimiz oluyor. Bu heykel hangi zorlukta yendiğimize göre değişiyor. İlk önce Knight’ın normal halini görüyoruz, ilkinde açıklama olarak ‘böcek değil, canavar değil, Tanrı değil.’ yazıyor. İncelersek Void İdol adında bir eşya veriliyor. Açıklamasında Hollownest’ten önce olduğunu ve bir damla Void içerdiği yazıyor. İkincisi ise ana oyunda ki sonda ki halini gösteriyor, bu sefer tanımda ‘Void’e şekil verildi’ yazıyor. Bu sefer eşyada Abbys’de ki sıvının içinde kıvrandığı yazıyor kısaca henüz kontrol edilemiyor. Üçüncüsünde ise artık Knight şeklini tam anlamıyla kaybetmiş ve yeni sonda gördüğümüz hale bürünmüş durumda, bu sefer açıklamasında değişmeden önce ‘Void’e akıl verildi’ yazıyor. Sonra ki güncellemede değişmiş hali ise ‘Void’e odak veridi’ yazıyor. Eşyada ise yüksek oranda Abbys’den gelen sıvının olduğunu ve mükemmel olduğu yazıyor.

Yeni Sonlar Yeni Sorular

Şimdi diğer iki sonlara bakalım. Lord of Shade yukarıdan geliyor ve Godseeker’ı da beraberinde aşağıya indiriyor. Burada korkmaktan çok etkilenmiş halde -ki mantıklı- çünkü hep istedikleri God Of Gods’a kavuşmuş durumdalar. Bundan sonra Junk Pit’de ilk Godseeker’ın gözlerinden Void akmaya başlıyor ve tahminen içinden tüm Hollownest’e yayılıyor. Arkasından Hornet’i görüyoruz, kendisi Tample of The Black Egg’de enfeksiyonun yok olmasını izliyor. Arkasından yürüme ve zincir sesleri geliyor. Hornet savaşa hazırlanıyor ve Hollow Knight’ı görüyoruz. Tam burada da oyun sonlanıyor.

Godmaster

Diğer son ise o çiçek görevi ile alakalı. O görevi yaptıktan sonra orada çoğalan çiçeklerden birini Junk Pit’de ki Godseeker’a verilebilir. Bu durumda Void onu tamamen sardığında çiçek hem Void’i hemde Godseeker’ı yok ediyor. Geride bir tek o kalıyor. Bu çiçeğin soluk ışık ile parladığı düşünülürse ve uzak bilinmeyen diyarlardan getirildiği Pale King’in gücüne veya daha fazlasına sahip bir yerden olabilir. Bu sonda ise Void’in yayılması engelleniyor ama teknik olarak devamında bir şey değişmiyor.

Genel olarak Godmaster eklentisinin tüm hikayesi bu kadar. Hollow Knight hikayesi ile ilgili neredeyse bütün hikayeleri sizlere sunduk. Silksong çıkana kadar elimizde diğer ufak detaylar dışında bir şey kalmadı. Umarız bu serüveni beğenmiş sinizdir. Eksik varsa affola, sorularınız istekleriniz varsa mutlaka yazın.

Hollow Knight hikayesi ve Godmaster eklentisi hakkındaki düşüncelerinizi bizimle Twitter üzerinden paylaşabilirsiniz.

Godmaster eklentisinin hikayesini beğendiyseniz Grimm Troupe eklentisinin hikayesini de beğenirsiniz. Okumak için buraya tıklayabiliriniz.

Netflix ve YouTube Görüntü Kalitesini Düşürdü

ÖNCEKİ YAZI

WRC 9, Nacon ve KT Racing Tarafından Duyuruldu

SONRAKİ YAZI

Bunları da Beğenebilirsin

Yorumlar

YORUM YAZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BU KATEGORIDE DAHA FAZLA: Oyun İncelemeleri